کرومیت

سقف کرومیت اسکلت فلزی

سقف کرومیت ازنوعی تیرچه پیش ساخته فلزی مانند تیرچه فندوله ای و بتنی می باشد با این تفاوت که درپاشنه تیرچه کرومیت به جای استفاده از ۲ عدد میلگرد و بتن از ورق فولادی ۳ یا ۴ میل و در بال فوقانی تیرچه کرومیت به جای ۱ عدد میلگرد از نبشی استفاده شده است .

در ادامه مطلب به شرح مزایای تیرچه کرومیت نسبت به تیرچه های پیش ساخته دیگر مانند تیرچه های سفالی ، بتنی و پیش تنیده می پردازیم.

مزایای سقف کرومیت

۱-عدم نیاز به جک و شمع بندی در زیر سقف:

به دلیل خیز منفی که در زمان تولید تیرچه جان باز ، این تیرچه ها به صورت خود ایستا بوده و نیازی به شمع بندی در زیر سقف تیرچه کرومیت نمی باشد

۲-امکان بتن ریزی چند سقف ساختمان:

بتن ریزی چند سقف با هم موجب حذف هزینه های کسر بتن ،  و اجرت پیمانکاران اجرای سقف و پمپ بتن می گردد .

۳-سرعت بالای اجرای سقف ها:

به علت سبکی تیرچه ها و امکان تیرریزی تمام طبقات در یک نوبت و استفاده از یونولیت سقفی ( پلاستوفوم  ) به جای بلوک سیمانی یا سفالی سرعت اجرای کار افزایش می یابد.

۴-سهولت اجرای تاسیسات:

فاصله آکس به آکس حدود ۷۰ سانتیمتری تیرچه های کرومیت موجب سهولت اجرای داکتها جهت عبور لوله های تاسیساتی و کانال ها ، نصب توالت ایرانی و عدم نیاز به قطع تیرچه می باشد .

۵-کاهش مصرف بتن:

به دلیل فاصله بیشتر تیرچه کروم که حدود ۷۰ سانتیمتر می باشد ، مصرف بتن نیز در حدود ۳۰ درصد کاهش می یابد .

مشخصات فنی دراجرای سازه وسقف

باید توجه ضمن سادگی و سرعت بالا دراجرای این سقف باید دقت نمود تمامی نقاط اتصال تیرچه کروم به پل ها حتما باید به صورت سرتاسر جوش داده شود.

وبه هنگام پوشش بین تیرچه ها از پلاستفوم با تراکم ۱۴۰۰ به بالا استفاده شود چراکه زمان بتون ریزی پلاستفوم ها میشکنند وخسارتهایی اقتصادی وبلکه جانی به جاخواهد گذاشت.

ضمنا: این نوع سازه فلزی اقتصادی ترین سازه و سقف به شمار میرود.